سبد خرید ( 0 )
امروز چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸
۶ گام و روش طلایی جدید مطالعه زیست شناسی
گام اول : ابتدا مبحثی را که میخواهید مطالعه کنید ،انتخاب کنید و با دقت متن کتاب را بخوانید.
در زیست شناسی تک تک کلمات کتاب درسی مهم هستند روی هرکدام از آنها تمرکز کنید و سعی کنید تا انجا که می توانید آنها را پیش خود تحلیل و بررسی کنید.
شرط اولیه شما برای مطالعه اینست که کلمه به کلمه کتاب را حفظ باشید!
بله کاملا حفظ! بگذارید برایتان مثالی بزنم! حتما حافظان قرآن کریم را دیده اید! افرادی که کل قرآن را حفظ هستند وقتی از آنها بخواهید فلان صفحه را بخوانند بدون معطلی شروع به قرائت آن صفحه میکنند. یعنی آنها حتی شماره صفحات را نیز از برهستند!
شما بعنوان یک دانش آموز تجربی که قصد دارید زیست شناسی را بالا بزنید باید اینگونه باشید و انقدر مرور و تکرار کنید تا وقتی شماره صفحه را به شما گفتند بتوانید آن صفحه را بازگو کنید! کاری سخت اما قابل انجام است!
گام دوم : پس از آنکه حداکثر تلاش خود را برای حفظ و درک عمیق مبحث مورد نظر کردید حالا نوبت منبع کمک آموزشی است .کتاب یا جزوه کمکی را باز کرده و نکاتی  را که احتمالا به آن کمتر توجه داشته اید مد نظر قرار دهید.
در هر کدام از مراحل بالا باید نکات مهمی را که به نظر شما مهم هستند یادداشت برداری کنید . زیر قید ها خط بکشید و یا با ماژیک انها را برجسته کنید. می توانید از قید نامه ترکیبی انتشارات نانو بهره ببرید.
گام سوم : در این مرحله سیر مطالعاتی شما به پایان رسیده و باید کیفیت مطالعه خود را سنجش و ارزیابی کنید.
بهترین منبع برای این کار زدن تست های کنکورهای سراسری سالهای اخیر است. اول از همه تست های کنکور را پاسخ دهید! در کتابهای تست کنکوری اول شاهد تست های تالیفی هستیم که به گونه ای تغییر شکل یافته ی تست های کنکور هستند اگر اول تست های تالیفی را بزنید تقریبا سوال کنکور سراسری برایتان روشن میشود و متوجه نم یشوید که آیا کیفیت مطالعه شما مطلوب بوده یا نه.
بهتر است اگر خسته نیستید بعد از اتمام مطالعه بلافاصله شروع به تست زنی کنید. میتوانید تعداد محدودی تست انتخاب کنید و آنها را بزنید.
حتما دقت کنید که در مرحله اول تست ها را بصورت آزمون و زماندار بزنید.
پس از زدن تست ها از خود درصد بگیرید درصد بالای ۷۰ درصد مطلوبی است .اگر پایین تر از این درصد بودید باید مجددا مراحل بالا را تکرار کنید . وقتی به درصد۷۰ رسیدید به مرحله ی بعدی میرویم.
گام چهارم : در این مرحله پس از مرور سریع مبحث مورد نظر از روی کتاب و جزوه کمک اموزشی به سراغ تست های تالیفی میرویم.در این مرحله بتدریج به یادگیری  خود عمق میدهید. سعی کنید تست ها را به چند قسمت تقسیم کرده و در هر نوبت تعدادی از آنها را پاسخ دهید.
توجه: مهم تر از یک تست، پاسخنامه آن تست است! اگر حتی تستی را بلد بودید بازهم باید پاسخنامه آنرا بادقت بخوانید!
در این مرحله باید همانند یک کاراگاه ماهر بدنبال نکته جدید باشید. اصلا ازاینکه چیزی را بلد نیستید نگران و ناامید نشوید! به یاد داشته باشید شما تست میزنید تا مطلب جدید بیاموزید وگرنه اگر از مطالبی که میدانید تست بزنید بی فایده خواهد بود!
در این مرحله نیز نکات مهم تستها را به نکات قبلی اضافه کرده و تست های مهم را علامت بزنید تا بعدا آنها را مجددا مرور کنید.
گام پنجم : این مرحله شاید مهمترین مرحله مطالعه زیست شناسی است یعنی  مرور و تکرار کلیه ی چیزهایی است که از یک مبحث خوانده اید . شاید به تسلط  رسیدن در یک مبحث آسان تر از حفظ تسلط باشد .
در این مرحله ابتدا مجددا کتاب درسی و کمک آموزشی را خوانده و کلیه ی نکاتی که از کتاب، تست ها و … را یادداشت کرده اید مجددا مرور کنید. تستهایی را که قبلا نشاندار کردید مجددا بزنید و سعی کنید به عمق مطالب پی ببرید.
گام ششم : آخرین گام شما برای تکمیل پروسه مطالعه زیست زدن تست به تعداد ۵۰ عدد و در مدت زمان ۲۷ دقیقه و طبق استاندارد کنکور سراسری است!
فضای شبیه آزمون برای خود درست کنید و اگر درصد شما زیر ۷۰ بود باید مجددا مراحل فوق را تکرار کنید.
سوال : آیا حتما به کلاس خصوصی نیاز داریم؟
هیچ دانش آموزی مسلما نیاز به کلاس خصوصی ندارد. هرکس میتواند با تلاش خودش و با رعایت همین نکات فوق به موفقیت در زیست برسد اما کلاس خصوصی را فقط در یک مورد انتخاب کنید! آن هم وقتی بسیار ضعیف هستید و فقط برای مدت محدودی کلاس بروید زیرا بعد از مدتی باید به سطح معمولی برسید و دیگر نیاز به رفتن کلاس ندارید.
باز هم تکرار می کنم : رمز موفقیت در زیست شناسی تکرار و مرور شماست.به هیچ عنوان نگویید مطلب را بلد هستم. این آفت بزرگی است !
حتم داشته باشید اگر نکات ساده و قابل اجرای فوق را رعایت کنید و کمی صبر ،حوصله  و تلاش داشته باشید به درصدهای عالی در زیست خواهید رسید و به آرزوی قبولی در برترین رشته ها و دانشگاهها  خواهید رسید.
انتشارات نانو ناشر کتاب های کمک آموزشی
دسترسی سریع
اطلاعات تماس
تهران ، خیابان آزادی ، خیابان جمالزاده جنوبی ، نبش خیابان لبافی نژاد ، پلاک 37 ، طبقه اول ، واحد 2
تلفن : 66128264 - 66128143  ( 021 )
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به انتشارات نانو می باشد.
طراحی سایت و پشتیبانی وب سایت : ایران طراح